![]() Mluvčí Ministerstva dopravy Neřold má pravdu, když v televizní reportáži v Událostech 12. 7. 2016 říká, že .."Stanice měření emisí měly dost času na to pořídit si nový software." Pokud však Neřold říká toto, evidentně netuší, co se děje v zákulisí v jejich vlastním domě, konkrétně co dělá odbor č. 150! Prvně přestala k 30. 6. 2016 platit na ministerském webu vyvěšená prohlášení výrobců o ignorování výsledků Readiness Code (Ford, Renault, Dacia, Nissan, Isuzu, Suzuki a další...)! Teď už tato prohlášení neplatí, *protože Věstník dopravy 6/2016 celou verzi metodiky z 30. 10. 2016 zrušil a tato již neplatí! V nové metodice se píše: "Skutečný stav kódů se uvede do protokolu. Nevyhodnocuje se stav kódu týkajícího se klimatizace. Na stavu Readiness kódů závisí průběh některých dalších měření (popsáno v příslušných sekcích). V případě, že Readiness indikují neproběhlé testy, provedou se doplňková měření, viz příslušné sekce." Všechno je v České republice jenom "jako". Od prvního zadání na konci loňského roku dostali výrobci přístrojů od odboru 150 Ministerstva dopravy pro měření emisí totiž již několikrát (dá se říci že každý měsíc, kromě měsíce dubna 2016) nějakou pozměňující nebo upřesňující zprávu ve Věstníku dopravy, která je pro výrobce přístrojů pro homologaci i pro distribuci přístrojů pro měření emisí na koncového zákazníka závazná! V některých z nich jsou i požadavky na změnu software, který podléhá při jakékoliv změně změnám v homologaci! A tak se stalo, že dnes (13. 7. 2016) v celé České republice není ani jeden přístroj, který by měl jak homologaci, tak by měl i implementovány všechny dodatečně požadované změny! Takže některé přístroje jsou sice homologované, neobsahují však tyto průběžně až do července (7. 7. 2016) důležité změny softwaru, které, pokud nebudou po 31. 8. 2016 implementovány, budou zákazníky zastavovat na emisních stanicích bezdůvodně. * korekce textu 15. 7. 2016 Další přístroje, u kterých se nové softwary stále ještě programují a zkoušejí, budou hotovy tak asi v půli srpna 2016 (pokud Ministerstvo ještě v srpnu nevydá další "věstníkový požadavek" na další, v pořadí čtvrtou změnu softwaru). MDČR přislíbilo jejich urychlené schválení pro používání v SME. Schváleny sice budou, ale čas na distribuci a zaškolení bude chybět.
Důvod, proč Ministerstvo tyto změny neustále, a za ubíhající lhůty pro zavedení nové metodiky zavádí prakticky již v době, kdy by se již žádné změny konat neměly, jsou přetrvávající a neustále nově a nově zjišťované nedostatky nové metodiky, podle které musí být software naprogramován. Na tyto nedostatky opakovaně ASEM upozorňuje tak, jak je neustálým novým testováním zjišťuje. Chyba je totiž v tom, že Ministerstvo dopravy chce naostro zavádět software, který je syrový, neodzkoušený a má mnoho mezer. Na druhou stranu je nutné podotknout, že ani výrobce vozidel nejsou bez másla na hlavě, když jejich vozidla nesplňují, to by podle homologace splňovat měla. Např. právě zmiňované Readiness Code, nutné pro vyhodnocování v novém emisním testu, ke kterým se několik výrobců na stránkách MDČR písemně zavázalo vyjádřit do 30. 6. 2016, * zrušil Věstník dopravy 6/2016, takže z přechodného stavu se stal stav trvalý. V krátkém přehledu změny prováděné Ministerstvem dopravy během běžící lhůty na homologaci a distribuci:
* korekce textu 15. 7. 2016
0 Comments
Leave a Reply. |
Podpořte naše úsilí a staňte se členem ASEM. Ukažte svým přístupem, že Vám situace není lhostejná a pomáhejte nám věci měnit. Registrace
Při poskytnutí sponzorského daru či zájmu o spolupráci prosím pište na info@asem.cz. Děkujeme |